ASSANGE TUTUKLANDI!..


WikiLeaks’te yayınladığı belgeler ile dünya gündemine oturan Julian Assange, İngiltere’de tutuklandı. Assange, 14 Aralık’taki duruşmaya kadar tutuklu kalacak.

LONDRA – İngiltere polisi, WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange’ı tutukladı.

İngiliz basını, Assange’ın TSİ 11.30 sırasında Londra’daki bir polis merkezine kendi isteğiyle gittiğini, burada gözaltına alındığını bildirdi.

Daha sonra Londra’daki Westminster Mahkemesi’ne çıkartılan Assange’ın tutuklanmasına karar verildi. Assange, 14 Aralık’taki duruşmaya kadar tutuklu kalacak.

 

* * *

 

Yani…

Aslında henüz belgelerin çok azına bakabildim ama yine de, haberleri (belgeleri) kimin hangi kriterlere göre eleyip yayınladığını bir kenara koyarsak, Assange’in ve dolayısıyla Wikileaks’in eylemini sonuna kadar destekliyor ve tutuklanmasını da naçizane protesto ediyorum.

Kendi halkını dahi düşman olarak gören devletlerin bir nebze de olsa hizaya sokulması, hadlerinin bildirilmesi ve özellikle batılı (ve onların uydusu olmaktan öteye gidemeyen diğer) otoritelerin demokrasi sözcüğünü sadece emperyal niyetleri ve sömürge anlayışları çerçevesinde algıladıklarının ifşası bakımından çok önemli bir eylemdir Wikileaks.

Yani ABD’ye oh olsun, Assange’e de geçmiş olsun diyoruz efendim..

mb…

 

+ There are no comments

Add yours