(HABER) Kenan Evren ismi okuldan kaldırılabilir mi?

12 Eylül askerî darbesinin birinci sorumlusu Kenan Evren

 

İzmir İl Genel Meclisi, 12 Eylül ve Evrenpaşa ilköğretim okullarıyla Kenan Evren Anadolu Lisesi’nin adının değiştirilmesi için oy birliğiyle “temenni” kararı aldı. İsim değişikliğinde son söz Milli Eğitim Bakanlığı’nın. (Kaynak: NTV )

 

 

3 okula 12 Eylül döneminde idam edilen Erdal Eren, eski Gültepe belediye başkanlarından Aydın Erten ve şair Nazım Hikmet Ran’ın adlarının verilmesini öneren Kahraman, “Darbeler nedeniyle bu kadar travma yaşamış bir ülkede yeni darbeler olmasın, sahte düşmanlar yaratmayalım” dedi.

Erdal Eren (Yaşı büyültülerek asılan 17 yaşındaki solcu)

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz ise okulların isimlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmesinin uygun olacağını ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Ali Naci Erdem’in de

Gülşen Korkmaz Kahraman’ın konuşmasını destekleyici sözlerinin ardından, meclis üyeleri oy birliğiyle okul isimlerinin değiştirilmesi yönünde temenni kararı aldı.

Hamiş:  Elbette bir okulun adını değiştirerek hesaplar kapanmaz. Ancak zulmü, katliamı yapanların halen bir tür kahtamanmış gibi oraya buraya isimleri verilmesi, heykelleri dikilmesi o millet için utanç vesilesidir. Sosyalizm, Kemalizm, Türklük adına ya da İslam adına işlenen bütün cinayetlerin hesabının sorulmasını temenni ediyorum.

 

+ There are no comments

Add yours