Mehmet Batur

Hamiş: Son zamanlarda dinlediğim en kaliteli albüm Bablîsok. Nisret İzmir başta olmak üzere ruhlara şenlik bu sesleri, sözleri ve müziği bizimle paylaşan bütün grup elemanlarına teşekkür ediyorum.

KOMA HÎVRON ve BABLÎSOK

Koma Hivron 2000′li yılların başında Batman’da müzikle uğraşmaya başladı. Bir süre sonra konserler veren grup yörede tanındı. 2007 yılında 9 şarkının söz ve müziği gruba ait olan toplam 11 şarkıdan oluşan ilk albümü “Hivron“u çıkardı.

Geçtiğimiz haftalarda yeni albümü “Bablîsok” da dinleyiciyle buluştu. 12 eserin yer aldığı bu albümde, bestelerin çoğu ilk albümde olduğu gibi yine Batmanlı müzisyen “Nisret İmir”e ait.

Koma Hîvron – Bablîsok
1. Şux u Şenge (Söz:Melaye Ciziri Müzik: Nisret İmir)
2. Bablisok (Söz & Müzik: Nisret İmir)
3. Zerin (Söz & Müzik: Geleri)
4. Payiz (Söz & Müzik: Nisret İmir)
5. Deryaya Xeyalan (Söz & Müzik: Nisret İmir)
6. Hotvin (Söz: Kamuran Eli Bedirxan Müzik: Nisret İmir)
7. Hema Bu Tozo (Söz & Müzik: Geleri)
8. We Şeve (Söz: Şerko Müzik: Nisret İmir)
9. Re Rewi Ye (Söz & Müzik: Nisret İmir)
10. Hebhınarke (Söz: Renaz Jiyan Müzik: Nisret İmir)
11. Bajare Çaven Te (Söz & Müzik: Nisret İmir)
12. Her Şake (Söz & Müzik: Geleri)

Üretici: Kom Müzik Yayın Tarihi: 29.04.2010

Klasik Kürt şiiri içinde önemli bir yere sahip olan Melayên Cizîrî, Kamuran Elî Bedirxan, Şêrko gibi şairlerin şiirlerinin bestelerine de yer verilen albümde, modern Kürt şiirinin önemli şairlerinden Rênas Jiyan’in “Hebhinarkê” (Nar Tanesi) adlı şiiri de Nisret İmir bestesiyle yer alıyor.

Kürt müziğini, Batı müziğinin farklı tarzlarıyla sentezleyip kendilerine özgün bir tarz oluşturmaya çalıştıklarını belirten grup üyeleri Nusret ve Kudbettin; Acıyı-tatlıyı, sevinci-hüznü, güzeli-çirkini, sevgiyi-nefreti kısacası insanı insan yapan bütün her şeyi içinde barındıran iç dünyamızdan beslenerek müzik yaptıklarını belirtiyor. Koma Hivron, Batman’da kürtçe müzik çalışmalarını sürdürüyor.

“Dinlediğimiz müzikte kendimizi kesinlikle sınırlandırmıyoruz. Dinlediğimiz her müziğin bize bir zenginlik kazandıracağına inanıyoruz. Nasıl ki bir yazar farklı kişileri okuyarak yazın ruhunu zenginleştiriyorsa, aynı şekilde bir müzisyen de müzik ruhunu değişik müzikleri dinleyerek zenginleştirir. Bunun için ‘Dünya Modern Çağ Müziği’nin bütün tarzlarının yanında milletlerin etnik müziklerini tanıyıp dinliyoruz. Ayrıca Kürt müziğinde de dengbêj müziği ile beraber herkesi dinliyoruz.” K.Hîvron

Bablîsok adlı şarkıyı dinlemek için buradan buyrun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir